Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů » Předmětové komise » Předmětová komise - přírodní vědy

Fyzika

To si (doufáme) řekli žáci tercie a prvního ročníku, kteří se zúčastnili exkurze do VIDA centra v Brně.
VIDA centrum má pod střechou nepřeberné mnžoství pokusů, modelů, demonstrací založené na fyzikálních, chemických i biologických principech. Návštěvníci si mohou doslova ošahat úplně vše. Od aerodynamických modelů, změněné perspektivy vnímání prostoru, výrobu elektrické energie až po radioaktivní vyzařování fosforeskujícíh ručiček náramkových hodinek, změření své srdeční aktivity, vidivosti vlastního těla a spoustu dalšího. 

Velmi úspěšně si vedli naši studenti na soutěži ROBOTI@FSI, kterou pořádala Fakulta strojního inženýrství VUT Brno. Družstvo ve složení Filip Novotný, Ondřej Galeta, Jakub Okruhlica (všichni V7) a Eduard Bleša (4. ročník) obsadilo celkově druhé místo.

Jednu z nejnovějších oblastí fyziky, která má obrovský potenciál v praktickém využití (její produkty už se využívají a třeba o tom ani nevíte) nám na Gymnázium v říjnu přijede odpřednášet doc. Roman Kubínek z Katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Přednáška vč. diskuse je určena primárně pro žáky vyššího gymnázia pro rozšíření obzorů ve fyzice. Zájemci se napíší na seznam, který visí na dveřích pod schody.

Pojmy „věda“ a „výzkum“ jsou někomu cizí, ne však našim primánům a studentům sexty, kteří se vydali na každoročně pořádanou akci Veletrh vědy a výzkumu v režii Univerzity Palackého v Olomouci. Na programu byly pokusy z přírodních věd jako je fyzika a chemie, dále si žáci prověřili zeměpisné a biologické znalosti, ti nejmenší (ale i ti větší) si ověřili, že se vlezou do obří bubliny, vytvořili si duhu, omrkli 3D tiskárnu, určili pH roztoku, viděli pohyb mikroskopických řas, roboty a ponořili se do virtuální reality.

Pozorovat hvězdy ve dne? Ano, jde to. V Planetáriu v Brně, kam se vydala kvarta v rámci výuky fyziky. A víte, kolik máme souhvězdí? Kvarta to ví! A ví toho mnohem víc. Na programu bylo digitárium, ve kterém nám promítli celou noční oblohu v průběhu ročních období, dále jsme se proletěli nad Mt Blancem a vydali se na Mezinárodní vesmírnou stanici, což je jediné místo mimo Zemi, které je trvale obýváno lidmi. Byli jsme svědky vzniku a zániku hvězd, našli jsme polohu naší sluneční soustavy v Mléčné dráze a proletěli jsme se tisíce světelných let daleko do hlubokého vesmíru.

V klasické hodině fyziky v sekundě a v laboratorním praktiku z fyziky v primě si žáci vyzkoušeli hledání rovnovážné polohy tělesa.  Konkrétně hledání rovnováhy papírových ptáčků, které si vyráběli. Jak jinak si totiž osvojit učivo, než když si ho sami osaháte. Jak jim to šlo můžete vidět na fotkách :)

V nedávno uveřejněném článku o Přírodovědném klokanovi 2016 jste byli seznámeni s pořadím našich žáků a studentů ve srovnání mezi svými vrstevníky ve "školním kole" této soutěže. Výsledky se odesílaly k širšímu zpracování na úroveň okresu, kdy s potěšením konstatujeme, že náš student Eduard Bleša byl suveréně nejen první ve svojí kategorii v rámci školy, ale také se umístil na celkovém prvním místě v okrese! Následuje zpracování výsledků na celorepublikové úrovni, které netrpělivě očekáváme.

Ve středu 12. 10. na naší škole proběhla soutěž Přírodovědný klokan. Žáci tercie, kvarty, kvinty, sexty a druhého ročníku měli za úkol poprat se s 24 otázkami napříč přírodními vědami, ale vyskytly se i otázky týkající se současného dění ve světě. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, kdy z obou vzešli dva vítězové, které následovala druhá a třetí místa.

 

Kategorie JUNIOR (1. a 2. ročníky)

 

1. místo - Eduard Bleša (2. ročník)

2. místo - Josef Kusák (kvinta)

3. místo - Filip Novotný (kvinta)

 

Stránky