Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Ve středu 28. března bude ve 13:30 zahájena výstava Ukrajina v prostorách Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí v Kojetíně. Všichni jste srdečně zváni.

Tým Světové školy pro vás připravil společně s neziskovou organizací Člověk v tísni výstavu fotografií z východní Ukrajiny od Ivy Zímové. Tuto část země už čtyři roky sužuje konflikt mezi separatisty a ukrajinskou armádou. Fotografie jsou velkoformátové, jejich velikost se pohybuje kolem 2 m čtverečních. Na výstavě také uvidíte snímky z Kyjeva, Lvova, dozvíte se spoustu zajímavostí o Ukrajině, najdete zde informace o Krymu, Černobylu, Zakarpatské Ukrajině, která byla za první republiky součástí Československa. Pokud by vás zajímalo, kolik je Ukrajinců v Česku, jaká potřebují povolení, jak vypadá zkouška z českého jazyka a z českých reálií pro cizince, určitě si nenechte výstavu ujít. Je doplněná o spoustu zajímavých předmětů, uvidíte např. tradiční košile zvané vyšívanky, tradiční věnečky, učebnice, sešity, žákovskou knížku a vysvědčení z ukrajinské školy. Také se můžete dozvědět, jak pomáhá na západní Ukrajině nezisková organizace ADRA Havířov, prostřednictvím jejich fotografií se podíváte do chudých rodin, ale i do školy v Mukačevu, kam bude směřovat pomoc gymnázia. Ve dnech 18. – 20. dubna 2018 totiž pořádá gymnázium sběr starého papíru. Kontejner bude otevřen ve dvoře gymnázia vždy ráno od 7:30 do 8:05 a odpoledne od 13:30 do 15:00. Pokud doma máte nepotřebný papír, budeme rádi, když nám ho přinesete. Výtěžek bude věnován prostřednictvím ADRY Havířov nejchudším dětem na ukrajinské základní škole v Mukačevu, aby i ony mohly chodit do školní jídelny na oběd, protože rodiče často nemají finanční prostředky na to, aby obědy dětem platili.

U příležitosti zahájení výstavy budou vařit paní kuchařky ve školní jídelně ukrajinská jídla.Pochutnáme jsme si na tradičních jídlech – boršči, masových koulích pečených na rajčatech nebo na varenykách plněných tvarohem.