Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

 

Jarní počasí sice láká k práci na zahrádkách nebo k vycházkám do přírody, ale i na naši tradiční Veřejnou akademii dne 30. 3. 2017 přišlo více než sto diváků, což není úplně špatné vzhledem k bohaté nabídce kulturních pořadů v Kojetíně a okolí. Mnozí možná spojili příjemnou procházku se zajímavou podívanou. Zmiňme tedy stručně průběh akce, aby jména účinkujících byla zviditelněna a zaznamenána pro budoucnost.

 

Trojka byla nejčastěji zmiňované číslo. Pohádkové, magické a symbolické. Nejen proto sbor Prima nota zazpíval tři písně. Stín katedrál, Leavin on a Jet Plane od J. Denvera a Šípkovou Růženku skupiny The Rebels. To vše v trojhlasé úpravě. Tři hudební čísla pak následovala. Trio Radovan Mládek, David Kirner (klarinety) a p. Pavlína Řehořková (klavír) zahrálo 2. větu z koncertu F. V. Kramáře. Aneta Dostálíková nás klavírní hrou zavedla do světa Monteků a Kapuletů od S. Prokofjeva a hudební blok uzavřel na varhany Rosťa Mládek Preludiem d moll J. S. Bacha.

 

Do světa pohádek jsme se opět vrátili při uměleckém přednesu textu v provedení Dory Baškové. Vyslechli jsme příběh O panu Pijupupovi. Samozřejmě s dobrým koncem, jak bývá u pohádek zvykem.

 

Další trojice – Dita Komínková, Mariana Kocmanová a ještě jednou A. Dostálíková – nás přenesla opět do hudby skladbou renesančního mistra T. Morleyho Žabí galliarda v úpravě pro flétnu, housle a klavír. No a k „pohádkové“ hudbě patří Večerníček. O něm zazpívala téměř celá prima a měli úspěch.

 

Na pódiu se pak objevili dva pejsci v doprovodu Adély Parákové, takže zase trio. Předvedli, co umí v oboru zvaném dogdancing. Obrovský potlesk si následně zasloužila Anička Hrušáková za nádherně a capella zazpívanou píseň Vlaštověnka lítá. Dále se nám v tanečním rytmu představila dvojice Tereza Zakravačová a její host Dominik Juřík z TK Gradace Kroměříž. Viděli jsme pět standardních tanců v bezchybném provedení.

 

Do konce hlavní části zbývala tři čísla. Matyáš Křepelka se svým humorným vystoupením naznačil, že o legraci ani v budoucnu nemusí být nouze. Do současnosti nás zavedla pětičlenná taneční skupina DSA, která předvedla tzv. street dance. Moderní doba – moderní tanec. No a závěr – jak jinak – byl opěv ve znamení čísla tři. Petr Žák ukázal své kytarové umění na třech rockových „peckách“.

 

Po krátké pauze, kterou diváci využili k občerstvení a k prohlídce výstavky výtvarných prací žáků školy, byl promítnut studentský film s názvem Punťa. Šlo o jakýsi bonus pro zájemce, kteří ještě nemuseli a nechtěli odejít.

 

Závěrem je třeba poděkovat Michalu Knoblochovi – letošnímu maturantovi, který celý program uváděl a doplnil naše setkání o prvky improvizace. Také bez technické podpory Nikolase Olšanského bychom celý program těžko realizovali. Snad byli všichni spokojeni a můžeme se těšit na další zajímavá vystoupení v oblasti tvůrčí činnosti našich žáků při některé další příležitosti. Přikládáme několik snímků pořízených Lukášem Galetou.

 

Miroslav Matějček

 

Obrázek dole: