Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Jak titul naznačuje, byla naše Vánoční akademie 2016 opět ve znamení dobré pohody. Říká se, že s úsměvem jde všecko lépe, a jistě je to pravda. Tradiční setkání žáků našeho gymnázia k ukončení kalendářního roku v Sokolovně dne 22. prosince trvalo opět celé dopoledne. Hodně se zpívalo, hrálo, moderovalo, vyšla nová rocková hvězda a závěr byl opět v duchu filmového představení.

Když začneme koncem, dá se říct asi to, že po zkušenostech z minulých roků pokračovali naši starší studenti v započaté cestě a připravili tentokrát úsměvný pětadvacetiminutový příběh s názvem Punťa. Je o sázce mezi studenty o to, kdo dříve dorazí do cíle. Automobil, či babeta? Při natáčení filmu jistě všichni zúčastnění „zažili spoustu zábavy a budou mít na co vzpomínat“, jak poznamenal před uvedením dílka jeden ze zúčastněných.  Na vzniku se totiž podíleli významnou měrou letošní maturanti.

Když mluvíme o tom, že se hodně zpívalo, je třeba říci, že se na pódiu vystřídali vlastně všichni žáci naší školy, někteří zpívali i vícekrát, což by mohlo být z jistého hlediska hodnoceno i v širších souvislostech jako rekordní výkon. Třeba bychom si nějaký ten drobný zápis v knize rekordů i zasloužili.  Věříme, že v rámci okresu jistě. Zpívaly nejdříve všechny třídy nižšího gymnázia písně Z. Svěráka a J. Uhlíře, později studenti – hudebníci z gymnázia vyššího a vyvrcholením byl, jako vždy, zpěv ruštinářů (Jechali na trójke) a letos bylo nejpočetněji obsazeno vystoupení němčinářů s vánoční písní Morgen kommt der Weihnachtsmann.  Celou akci zahájil znovu komorní sbor Prima nota mimo jiné písní z 60. let od skupiny Rebels nazvanou Šípková Růženka. V pohádkové atmosféře jsme totiž zůstali i v dalším průběhu, a proto Šípková Růženka od Jiřího Schelingera nemohla chybět. Zazpíval ji 2. ročník se sextou. Mezi nejznámější melodie jistě patřila píseň Halleluja. Ta zazněla v přednesu 1. ročníku a kvinty jako připomínka nebývalé osobnosti populární hudby L. Cohena. Ten opustil náš svět 7. listopadu a celý sál se připojil ke znějící melodii máváním rozsvícenými mobilními telefony.

Kromě kolektivních čísel si zaslouží pozornost i vystoupení individuální. Je třeba zmínit instrumentální trio ve složení dva klarinety a klavír v provedení Radovana Mládka a hostů Davida Kirnera a Ondřeje Krále. Jejich skladba od F. V. Kramáře přispěla ke slavnostní atmosféře celé akce podobně jako varhanní fuga J. S. Bacha, kterou zahrál Rosťa Mládek. Třetím instrumentálním číslem byla skladba S. Prokofjeva v působivém klavírním přednesu Anety Dostálíkové. Vítězka okresní soutěže Slavíci z Přerova Anička Hrušáková zazpívala svou soutěžní píseň Vlaštověnka lítá bez instrumentálního doprovodu a byla za své vystoupení odměněna zaslouženým bouřlivým aplausem. Podobně jako Barbora Gajová při uměleckém přednesu textu A. Lindgrenové a Tereza Hermanová za své žonglérské umění. Na akademiích rádi dáváme prostor talentům. Troufáme si tvrdit, že tentokrát si zaslouží pozornost kytarové umění Petra Žáka, který předvedl čtyři klasické rockové „pecky“, a věříme, že o jeho hře ještě uslyšíme. Kromě hvězd betlémských jsme tedy viděli i třeba budoucí hvězdu rockovou.

Součástí našich setkání bývá divadlo a tentokrát patří vřelý dík mladým hercům ze souboru Mimoni, jehož členy jsou i naši žáci. Předvedli lidovou frašku o zrození s názvem Kojecké betlém aneb Jak to bylo doopravdy a také jejich číslo bylo odměněno bouřlivým potleskem.

V úvodu tohoto textu byla zmínka o moderování a to opravdu nelze přejít mlčením. Celou akcí nás totiž provázelo trio maturantů ve složení Monika Dočkalová, Michal Knobloch a Pavel Němec. Jejich improvizace dokázaly, že uvádění programu lze doplnit i hereckými kreacemi a nápady.

Závěrem lze opět jen upozornit, že úspěšná vystoupení mohou zájemci nejen z řad rodičů spatřit na akademii veřejné dne 30. března 2017 v 16.30 hodin, a srdečně všechny zveme.

 

Miroslav Matějček

Obrázek dole: