Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Opět po roce zavítal na naši školu pan Milan Stav, aby si popovídal s maturanty v rámci cyklu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách 2016, který organizuje v celé republice společnost Člověk v tísni (aktivita probíhá už od roku 2001 v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách). Tentokrát na téma Příběhy těch, kteří opustili své domovy.

Na začátku studenti zhlédli filmy o stavbě tzv. železné opony a o mužích, kteří byli nuceni stát se vojáky tzv. Pomocných technických praporů (PTP). Film Bolest černého barona byl natolik emotivní, že studenti vzápětí zahrnuli pana Stava zajímavými otázkami. Ty se týkaly hlavně jeho pobytu u PTP (v ostravských dolech) a následném zařazení do civilního života. Nutno říct, že pan Stav velmi ochotně a poutavě odpovídal na všechny dotazy a beseda trvala déle než jednu vyučující hodinu.

Na závěr mu všichni srdečně poděkovali a někteří pak ještě chvíli diskutovali o tom, co slyšeli a viděli.

 

Příběhy bezpráví přibližují žákům a studentům právě prostřednictvím dokumentárních i hraných filmů a besed moderní československé dějiny, které by rozhodně neměly být opomíjeny.

Obrázek dole: