Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

 

Pouhé kreslení? Kdepak! To byste koukali, co všechno se ve výtvarné výchově probere. V primě a v sekundě jsme se věnovali zajímavému tématu „Alternativní doprava ve městě“, které je první letošní inspirací do soutěže Velká cena DDM.

 

 

 

Na počátku všeho snažení bylo potřeba nejdříve rozluštit to cizí slovo. Roman Chylík z primy v řádu sekund všem spolužákům objasnil, že se jedná o náhradní dopravu, prostě takovou, která neznehodnocuje životní prostředí hlukem, kouřem, zplodinami a prachem. Téma jsme pojali v lehké nadsázce. Co kdybychom si vyjeli na jednokolce??? Snadno dostupná školní počítačová technika nám dovolila ihned propátrat internetové informační zdroje. Co to vůbec jednokolka je? Jaké typy existují, kde je možné ji koupit a případně za kolik? Také jsme se podívali na video se záznamem prvních pokusů o jízdu na tomto kolečku. A ještě! Ještě se některým vybavilo, že na jednokolce jezdil přece večerníček. Mnohé děti už animovanou znělku vůbec neznají. Tak jsme ji „v síti“ našli a pustili. V tu chvíli zaperlili Vojta Hrušák a opět Roman, věděli, že autorem znělky je výtvarník Radek Pilař, který také nakreslil Rumcajse, Manku a Cipíska. Závěrem celého snažení vzniklo leporelo s názvem „Pozor, prima jede“.

 

 

 

V sekundě jsme sestavili leporelo trochu jiným způsobem. Poněkud zkušenější výtvarníci, sekundáni, měli za úkol sestavit problémovou úlohu pro předškolní dítko. A tak se v leporelu objevují různé úlohy. Omalovánky, puzzle, pěnové razítko, rébusy. Další skupina se zabývala konstrukcí jízdního kola (informačním zdrojem byly opět internetové stránky), vymýšlela zcela nový typ a sestavila reklamní katalog. Výsledkem bylo hudební kolo, které má skryté přehrávače v řídítkách, ve vidlici či dokonce v pedálech. Třetí skupina pracovala literárně i výtvarně, vznikly příběhy s ilustracemi. Do soutěže však můžeme dát pouze jedno leporelo za třídu. Takže nakonec to budou „Kolohrátky pro děti“.

 

Věra Trávníčková

 

Obrázek dole: