Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Úspěch „mladých podnikatelů“ z kojetínského gymnázia

 

Naše kojetínské gymnázium se ve školním roce 2015/2016 přihlásilo do programu Junior Achievement(JA). JA je globální nezisková organizace s téměř stoletou tradicí, která umožňuje studentům okusit svět podnikání. Vše od založení firmy až po její likvidaci.

Na začátku roku před námi bylo několik důležitých rozhodnutí. Museli jsme si vybrat,  jaký obchodní typ firmy nám bude vyhovovat, ale hlavně co bude předmětem našeho podnikání. Po několika poradách naší vznikající firmy  jsme se rozhodli, že budeme vyrábět a prodávat vzdělávací stolní hry. A tak vznikla společnost EDGA.

A teď to hlavní, vymyslet produkt. Padlo několik nápadů, ale zvítězila hra zaměřená na dopravní výchovu  určená pro hráče ve věku 6-12 let. Pojmenovali jsme ji “Vzhůru do provozu!”. Funguje na systému otázek a odpovědí a jejím cílem je naučit hráče, jak se mají bezpečně chovat v silničním provozu.

Produkt jsme navrhli, nechali graficky zpracovat a také vyrobit. Když jsme tohle všechno udělali, přešli jsme na prodej. Primárně jsme se zaměřili na prodej základním školám. Setkali jsme se s poměrně  velkým zájmem.  Za necelé dva měsíce jsme totiž prodali kolem 90% všech skladových zásob.

Veškeré naše úsilí a nabyté zkušenosti jsme zúročili 14. dubna letošního roku. Zúčastnili jsme se veletrhu JA studentských firem, který se konal v obchodním centru Harfa v Praze. To vyžadovalo určitou přípravu a vzhledem k tomu, že jsme se začali chystat o něco později, tak pro některé z nás to znamenalo probdělé noci a spousty nervů. Ale to vše se vyplatilo. Postoupili jsme do finále a zařadili jsme se mezi TOP 6 firem. Teprve teď nás ale čekal nejtvrdší oříšek – pohovor s porotou za zavřenými dveřmi. I v této části jsme snad obstáli se ctí. Když jsme pak stáli před pódiem a čekali na vyhlášení vítězů, moderátoři nás dokázali řádně napínat. Nejdříve vyhlásili speciální ceny. Těchto zvláštních kategorií bylo několik a naše firma získala ocenění v jedné z nich  – nejlepší veletržní stánek. A konečně to přišlo - vyhlášení hlavních kategorií. Stali jsme se třetí nejlepší firmou roku v obou hlavních kategoriích a jsme tedy třetí nejlepší firma roku v České republice. Nejedná se o absolutní vítězství, ale pro nás to znamená velký a hlavně nečekaný úspěch.

 Po návratu domů nás velmi potěšila část tiskové zprávy publikované na stránkách Junior Achievement: ”Nejvíce cen na veletrhu posbírala studentská firma EDGA z Gymnázia Kojetín, získala dvě třetí místa a zvláštní cenu za nejlepší veletržní stánek.

 

 

                                                                            za studentskou firmu EDGA

                                                                                               Ondřej Gardavský