Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

 

Lienz 2. – 6. 11. 2015

 

Plní elánu a odhodlání jsme se sešli před sedmou hodinou ranní ve vestibulu školy a nedočkavě jsme vyhlíželi autobus. Během cesty jsme měli několik zastávek, což bylo naše první setkání s němčinou. Po příjezdu do Lienze jsme vydatně povečeřeli a ubytovali se v penzionu. Celí unavení jsme šli spát a těšili se na další den. 

Následující úterní ráno nás očekával zážitkový program v podobě lezení ferrat, což je cesta po skalách a ocelových lanech. Ti, kteří se neodvážili lézt, mohli jít po stezce a sledovat ostatní. Pro spoustu účastníků to byl nezapomenutelný zážitek. Po obědě následoval tříhodinový program s naší lektorkou Ninou. Představovali jsme se, hráli jednoduché hry či vymýšleli příběh.  

Středeční slunečné ráno naše skupina zahájila dopolední výukou, která se tentokrát zaměřila i na procvičení gramatiky německého jazyka, popisy obrázků a poslech písně. Hned po obědě jsme odjeli na prohlídku pozůstatků jediného římského města nacházejícího se na území dnešního Tyrolska - Aguntum. Na místě jsme shlédli krátký dokument, vyslechli si zajímavý výklad, prohlédli exponáty v muzeu a prošli se mezi vykopávkami města. Prohlídka byla ukončena výstupem na menší rozhlednu. Večer nás čekala procházka po křížové cestě, což bylo krásné ukončení výletu.

Když jsme ve čtvrtek otevřeli oči do dalšího jasného dne, ani ve snu nás nenapadlo, jak náročný bude. Výuková část si pro nás připravila nečekané překvapení – naučnou stezku v přírodě s drobnými úkoly. Sluníčko se vesele smálo, na bundy nebo mikiny nebylo ani pomyšlení. V cíli u velké lípy jsme se všichni sešli a odměnou nám byl nádherný výhled na okolní hory a lesy Alp. Po obědě jsme se vydali autobusem na prohlídku města Heiligenblutu, ležícího pod Großglocknerem, nejvyšší horou Rakouska. Navštívili jsme zdejší kostel a prošli skromné, přesto příjemné náměstíčko. Cestou do centra Lienze jsme se zastavili u nádherných vodopádů. Na Lienz již padl soumrak, když jsme vyšli do ulic. Na vše dopadala záře umělého osvětlení a příjemná atmosféra města se dala hltat plnými doušky. Náměstí i všechny postranní uličky skrývaly spoustu tajemných zákoutí. Vyčerpaní jsme se ve večerních hodinách vrátili na penzion Leisacherhof.

 

V pátek ráno jsme si neochotně sbalili své věci a vyrazili zpět domů. Po cestě jsme zastavili v Salzburgu, abychom navštívili katedrálu svatého Ruperta a Virgila, ulici s Mozartovým rodným domem a zahrady zámku Mirabell. I při pouhé cestě městem jsme procházeli okolo spousty zajímavostí, jako například most Makartsteg a jeho tisíce zámků lásky. 

Do Kojetína jsme dorazili v nočních hodinách, ale jelikož se v sobotu do školy nechodí, ničemu to nevadilo. Tento vzdělávací zájezd za hranice naší republiky byl jistě pro všechny velmi zajímavý a přínosný. A přestože jsme se všichni nezvládli během tří dnů zlepšit v německém jazyce, přinejmenším se náš vztah k tomuto jazyku, kultuře a snad i ke školní výuce jen a jen posílil v pozitivním slova smyslu!

  

Lucie Takačová (oktáva) a Miki Strejčků (2.ročník)