Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

 

Pátého října se studenti třetího ročníku a septimy, jenž si jako volitelné semináře vybrali právě semináře biologie a chemie, vypravili do krajského města Olomouce. Účastníkům exkurze byla umožněna jedinečná prohlídka celého areálu Čističky odpadních vod v Nových Sadech, včetně ukázek principů čištění vody po mechanické, chemické i biologické stránce.

 

Hned po výstupu z autobusu nás všechny přepadl rozléhající se pro čističky specifický odér.  Po vstupu do areálu jsme byli příjemně uvítáni jednou z pracovnic tohoto zařízení paní Ing. Urbánkovou, která nás provázela po celou dobu prohlídky.

 

V prvé řadě nám bylo předvedeno, co všechno lze z odpadní vody vylovit. Všechny předměty ze znečištěné vody, jako například šaty, boty, plastové i kovové předměty různých tvarů a velikostí, uložené ve velkém kontejneru naplněném k prasknutí, byly výborným příkladem toho, co do odpadní vody nepatří. Paní průvodkyně nás poté dovedla do velké haly, ve které byl k vidění přístroj na oddělení menších částic z vody, jako papír a písek, ale také nahromaděnou pěnu ze saponátů a přebytečné rostlinné i živočišné tuky. Obzvláště v těchto prostorách byl zápach, vycházející především ze všech tuků a saponátů, které běžně používáme, téměř k nevydržení. Proto se již všichni těšili na další úsek, nacházející se z velké části ve venkovních prostorách čističky.

 

V tomto úseku se nacházely obrovské nádrže, plné zakalené vody, ve kterých probíhaly všemožné chemické reakce, jejž dokážou bezpečně oddělit všechny nechtěné složky znečištěné vody. Proto jsme několikrát na hladině viděli vysrážené různé tukové látky, pěnu ze saponátů a hlavně plovoucí vatové tyčinky, na které jsme byli upozorněni, jakožto na velkého nepřítele všech čističek odpadních vod. Tyto tyčinky se bohužel i přes všechny jemné radlice dostanou až do obrovských kádí a musí se vybírat ručně sítí.

 

Téměř na konci naší exkurze jsme byli dovedeni k širokému korytu, ve kterém jsme mohli vidět již úplně vyčištěnou a nezávadnou vodu, která byla vypouštěna přímo do řeky Moravy. Bylo téměř k neuvěření, jak se může tak znečištěná voda proměnit ač za pomoci složitých procesů na téměř křišťálově čistou vodu. Důkazem toho nám všem nakonec byla obrovská nádrž, naplněná touto vodou, do které bylo vysazeno nespočet ryb a rostlin typických pro povodí Moravy.

 

autor článku:       Marek Mikeš, 3.ročník

 

autor fotografií:   Mgr. Věra Trávníčková

 

Obrázek dole: 

Komentáře

Seminář Bi-Ch (3.roč. + septima)