Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Soutěže „Fyzikální olympiáda kategorie G - ARCHIMEDIÁDA 2014“ se v letošním školním roce zúčastnili žáci sekundy Gymnázia Kojetín.

Soutěž je realizována ve dvou kolech - školním a okresním. První kolo (školní) bylo organizováno na gymnáziu od února do dubna a žáci v něm řešili pět úloh. Ve druhém kole soutěže, která se konala 14. 5. 2014 na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově, žáci řešili 4 úlohy. Splnění úkolů vyžaduje schopnost fyzikálně uvažovat, používat jednoduché výpočty nebo grafy a právě tyto schopnosti a dovednosti naši sekundáni mají. Filip Novotný v okresním kole zvítězil a Ondřej Galeta, Jakub Otáhal, Josef Kusák, Lucie Sigmundová a Jakub Okruhlica byli úspěšnými řešiteli.

Všem patří poděkování za vzornou reprezentaci Gymnázia Kojetín a do příštího školního roku jim přejeme hodně úspěchů při řešení dalších úloh fyzikální olympiády, tentokrát kategorie F pro žáky tercie.

Ukázka jedné z úloh školního kola:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková v roce 2010 na zimních olympijských hrách ve Vancouveru získala zlatou medaili na trase 5 000 m, kterou zdolala za 6 min 50,92 s, zaokrouhleno na 6 min 51 s. Další zlatou medaili získala na trase 3 000 m, kterou zajela za 4 min 02,53 s, zaokrouhleno na 4 min 3 s, a bronzovou medaili získala na trase 1 500 m, kterou urazila za dobu 1 min 57,96 s, zaokrouhleno na 1 min 58 s.

a) Vypočti průměrné rychlosti Martiny Sáblíkové na uvedených trasách.

b) Vypočtené rychlosti porovnej s rychlostí cyklistů při závodě Tour de France: kopcovitou třetí

etapu Ajaccio-Calvi na Korsice v délce 145,5 km zdolal cyklista Simon Gerrans za dobu 3 h 41 min