Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Za deštivého počasí jsme se v pátek 31. 5. sešli se studenty kvarty na kojetínském vlakovém nádraží a ani jsme moc nedoufali, že se počasí umoudří. Měli jsme namířeno do Hranického krasu mezi Teplicemi nad Bečvou a Hranicemi. Průvodcem nám byl Mgr. Petr Rezek ze sdružení Koroptvičky.cz.

Nad mapou oblasti jsme si nejprve shrnuli geologický a geomorfologický vývoj krasu a okolí a pak se společně vydali do Zbrašovských aragonitových jeskyní, nejteplejších přístupných jeskyní v České republice. Paní průvodkyně nám poutavým výkladem přiblížila vznik kalcitových a aragonitových povlaků na stěnách jeskyně.

Další naší zastávkou (kromě kiosku s lázeňskými oplatkami) byla nejhlubší propast v České republice - Hranická propast. Od pana Rezka jsme se dozvěděli spoustu zajímavého o průzkumu propasti, o její hloubce. Věděli jste, že se jedná o druhou nejhlubší zatopenou propast na světě a pokud se potvrdí předpoklady o hloubce přes 1000 m, bude na prvním místě?

Poté naše cesta směřovala přes NPR Hůrka až do Hranic, kde jsme se ješte na chvíli zastavili v arboretu Střední lesnické školy.

A počasí? Jak můžete vidět z fotografie, nakonec se umoudřilo a dokonce svítilo i slunce. Jen to bláto na lesní cestě trochu víc klouzalo...

Mgr. Dana Dýmalová a Mgr. Petra Pavlíčková

Obrázek dole: