Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Situace se často opakuje. I naše letošní akademie byla poznamenána nepříjemnou tragickou událostí. Náhlý odchod studentky třetího ročníku podstatně ovlivnil atmosféru posledních dnů před koncem roku. Proto i větší část programu tomu byla do určité míry přizpůsobena.

Začali jsme v nostalgickém ladění hudbou vánoční a písněmi v mollových tóninách. Opět jsme v poněkud upravené podobě slyšeli Albinoniho Adagio, tentokrát s instrumentálním doprovodem, a stejně tak pojatou píseň Edelweiss a dvě další v provedení KS Prima nota.

Pak už se ujal úlohy moderátora Martin Horák a provázel nás sám celým programem, což zvládl na výbornou. Jako prvního uvedl Petra Otáhala z tercie. Ten si vybral skladbu od barokního skladatele J. S. Bacha a na klavír ji procítěně přednesl. Vánoce byly pak připomenuty dvakrát v hromadném vystoupení němčinářů písní o jedličce (O Tanenbaum) a ruštinářů o smrčku (Jóločka). Že se tentokrát nepodařilo připravit divadelní představení, nebylo takovým problémem, neboť hned tři vystoupení měla k divadlu blízko. Dvakrát si letošní maturant Roman Panáček ke svému hudebnímu číslu připojil scénické uvedení v poněkud humorném pojetí a dokázal, že úsměv a hudba, třeba i tzv. vážná, k sobě patří. Ještě o trochu více úsměvů vyvolala scénka Žák od autorské dvojice Kaiser a Lábus, kterou zahráli David Hás a Dominik Kantor. Z první části akademie je třeba ještě zmínit vystoupení primána Josefa Haldiny s jeho hostem – taneční partnerkou Barborou Kolmanovou. Čtyři latinskoamerické tance v jejich provedení sklidily zasloužený potlesk. Klidnou komorní atmosféru pak navodil svou hrou na klasickou kytaru Petr Vitík a neuvěřitelně pozoruhodný výkon předvedla i Tereza Hermanová při žonglování s různými předměty.

Druhý blok by se dal pracovně nazvat třeba Hudba a hodnocení. Vždy v prosinci oceňujeme výsledky dosavadní práce a úspěšné výkony při různých soutěžích. Tato část se jako vždy protáhla, protože úspěšných je hodně. K slavnostní náladě přispěly i slavnostní proslovy třeba vedení školy a hudba vše vhodně zarámovala. Nejdříve dostal po loňské úspěšné premiéře opět prostor pro dvě písně Honza Tabara, pak se představili muzikanti prvních a druhých ročníků vyššího gymnázia třemi skladbami, z nichž ta poslední od J. Lennona a Y. Ono Merry Xmas patří už k vánoční klasice. No a v duchu rčení „závěr patří mistrům“ tuto část ukončilo pěvecké kvarteto děvčat z tercie ve složení Eliška Straková, Kristýna Suchyňová, Sabina Neoralová a Tereza Štěpánková. Děvčata zazpívala dvě písně, které si sama nastudovala, a po stránce pěvecké šlo o jedno z nejnáročnějších čísel programu. A podařilo se. Snad by se daly v parafrázi použít názvy obou písní (We Are Young a Perfect): Jsme mladí a bylo to perfektní.

Finále předvánočního setkání jsme tradičně zaplnili hudbou rockovou. Bratři Radek a Petr Vitíkovi s Kryštofem Skřipcem zahráli dvě „pecky“ z rockového archivu. Celé dopoledne pak ukončila trochu symbolicky píseň v anglickém originálu od B. Dylana Klepání na nebeskou bránu. Při ní jsme na pódiu přivítali hosta – známého místního kytaristu a zpěváka, Mistra rockové kytary, Jannise Isakidise. I sál se při chytlavém refrénu přidal se zpěvem.

Vánoční akademie 2012 skončila a snažili jsme se, aby v mezích možností proběhlo vše s pietou vzhledem k události v úvodu zmíněné. Symbolicky jsme celý program věnovali Petře Přikrylové, která už nemohla být mezi námi. Všichni na ni budou tiše vzpomínat hodně dlouho.

Mgr. Miroslav Matějček

Obrázek dole: