Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Ve čtvrtek 5. 3. se třída kvinta vydala vlakem do olomouckého kina Metropol na hru ,,Klára 3847 – aneb příliš mnoho hvězd.“ Představení přivezl divadelní spolek, který se jmenuje Docela velké divadlo Litvínov.

Jednalo se o příběh Kláry Brodyové (1920-2007), která přežila věznění v jednom z nejhorších koncentračních táborů. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo pouze číslo 3847 vytetované na jejím předloktí. V roce 1985 sedla Klára k psacímu stroji a zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Tím vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá. Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, mučení i pochod smrti, zaujal spolek „Docela velké divadlo Litvínov“ natolik, že ho zpracoval jako dokumentární inscenaci.

Celé představení jsme pozorovali se zatajeným dechem a přihlíželi jedné z největších hrůz v dějinách lidstva. Po divadle se třída rozdělila, protože si několik studentů přineslo potvrzení od rodičů, že mohou zůstat v Olomouci a pokračovat domů po libovolné trase. Zbytek navštívil galerii Moritz a poté jel osobním vlakem zpět do Kojetína. Pedagogický dozor tvořily paní učitelky Mgr. Marcela Dejdarová a Mgr. Dagmar Juřenová. Návštěva v tomto divadle byla pro nás ponaučením o hrůzách 2. světové války s přáním, aby již žádná generace lidstva nezažila holocaust.

                                                                                               Kamil Zalabák