Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Věděli jste, že tento týden (18. – 24. 11.) je Týdnem globálního vzdělávání? V této době se po celé České republice odehrávají nejrůznější přednášky, výstavy a diskuse na témata hýbající světem. Olomouc nezůstala pozadu a v úterý 19. 11. uspořádala organizace ARPOK diskusi na téma KLIMATICKÉ ZMĚNY. Na diskusi se vypravili studenti zapojení do letošního projektu Světová škola a někteří zástupci 1. ročníku, kteří se v hodině zeměpisu věnovali lekci Klimatické změny – součást našeho života.

Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci nás čekali tři hosté:

  • doc. Mgr. Daniel Nývlt, Ph.D. – vedoucí českého antarktického vědeckého programu, účastník několika arktických i antarktických vědeckých expedic

  • Mgr. Michal Žák, Ph.D. – klimatolog, vysokoškolský učitel a meteorolog, kterého možná znáte z předpovědi počasí na ČT1

  • Jana Tkadlčíková – studentka střední školy, která se zapojuje do iniciativy Fridays For Future

Během diskuse jsme se mimo jiné dozvěděli toto:

  • Teplota na Zemi se v 70. a 80. létech minulého století zvedla o 0,2°C, na přelomu tisíciletí to už bylo navýšení o 0,4°C (kdo by chtěl pochybovat, podívejte se na tento odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=PhbdyNnUliM).

  • Česká antarktická stanice na ostrově James Ross je pojmenovaná jako Mendelova stanice po zakladateli genetiky Johannu Gregorovi Mendlovi, který mimo jiné spoluzakládal první meteorologické stanice na našem území.

  • Mendelova polární stanice během antarktického léta slouží až 20 vědcům, od roku 2007, kdy byla otevřena, posloužila k bádání v 50 vědních disciplínách, Češi na Antarktidě objevili kolem 150 nových druhů.

  • Polární stanice je zateplena polystyrénovými panely a dřevní štěpkou, teplota přes antarktické léto často nevystoupá nad 0°C. Připočteme-li stálý silný vítr kolem 50 km/hod., pocitová teplota se drží kolem -10°C.

  • Na Antarktidu se nesmí dovážet psi či jiná zvířata, nesmíte si vzít ani slepičí vajíčka, abyste nepoškodili místní křehký ekosystém, který funguje jako stabilizátor klimatu.

  • Oteplování Země v posledních třech letech postihlo i Antarktidu, ledovce tají rychleji. Do roku 2016 se ovšem zdálo, že je Antarktida chladnější, než bývala.

Během diskuse jsme se dotkli témat obalů a mikroplastů, symbolů „Doby plastové“. V závěrečném workshopu si pak účastníci mohli vyrobit z kartónové krabice od mléka či džusu květináč na bylinky, které si vypěstují ze speciální tužky, kterou dostali. Tuto tužku, až ji téměř vypíší, zasadí opačným koncem do vlhké hlíny a po rozpuštění koncové části se uvolní semínka nejrůznějších bylinek (bazalka, koriandr, máta, tymián). I takto se dá použít zbytek tužky na psaní J.

Další odkazy k hostům:

doc. Mgr. Daniel Nývlt, Ph.D.

https://www.natur.cuni.cz/fakulta/veda-a-vyzkum/popularizace/clanky/rozhovor-s-polarnikem-danielem-nyvltem

https://radiozurnal.rozhlas.cz/daniel-nyvlt-snazime-se-aby-antarktida-byla-co-nejmene-dotcena-turismem-7974991

Mgr. Michal Žák, Ph.D.

https://www.matfyz.cz/clanky/774-michal-zak-obavy-z-matfyzu-jsou-prehnane

https://dvojka.rozhlas.cz/nejvetsi-problem-jsou-sklenikove-plyny-ruku-v-ruce-s-tim-jde-globalni-oteplovani-7723839

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11412378947-90-ct24/219411058130924/obsah/722139-jak-se-v-poslednich-letech-zmenilo-klima-michal-zak

Jana Tkadlčíková

https://www.fridaysforfuture.cz/o-nas/

 

Obrázek dole: