Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Nedeštivé vlahé orosené sobotní ráno. Většina Hanáků ještě vyspává ve svých domovech. Místní cyklostezky už ale pulzují nezvyklým ruchem. Desítky mladých i těch dříve narozených, hubených i prostorově výraznějších, ospalých i veselých lidiček, sviští krajinou na kolech, koloběžkách i elektrokolech. Čím to?

Je sobota 25.5.2019 a koná se 2. ročník akce Na kolech Střední Hanou. Spousta lidí a o setkání tu není nouze. Během chvíle šlapeme ve skupině opravdu zdatných cyklistů. Jsou to Filip Hlavinka, Filip Potočný, Tomáš Studnička, Michal Takač z kvinty a Jirka Štefek z tercie. Naše cykloskupina, kterou jsme ihned přejmenovali na stáj Gymnázia Kojetín, ukrajuje první kilometry. Nálada je dobrá, slunce svítí, vítr nefouká – ideál. Podle mapek, které jsme obdrželi při registraci, míříme do 13 obcí Střední Hané. Záříčí – razítko do cyklopasu, 3 pizza šneky, minerálka a jedeme dál. Troubky – razítko, povidlový koláček, pozdravit známé. Haná je opravdu pohostinný region. Tovačov – razítko, chleba se škvarkami  jemně pohodím nasekanou pažitkou - lahoda. Na doplnění spotřebované energie nabízí Filip čokoládu. S povděkem přijímáme. Za 2,73 sekundy čokoláda přestala existovat. Připravujeme se k odjezdu do Oplocan. Navigátor Tomáš navrhuje zkratku, o které ani místní netuší, že existuje. Je to sice horší cesta, po dešti hůře průchodná, ale přece jen zkratka. Jedeme. Oplocany – otisk, vynikající vdolečky s jahodovou marmeládou. 10 minut jízdy. Ivaň – razítko, zákuseček a do sedel. Dlouhá rovinka s táhlým stoupáním do Klenovic n. H.. Zkušeně se uchyluji na chvost pelotonu. Krize. Uvažuji o tom, že se v případě zrychlení zaháknu pumpičkou za Michala:-)  Poledne – čas oběda a my přijíždíme do Obědkovic. Paráda. Otisk – chleba s chutnou pomazánkou. Tomáš se loučí a odjíždí k domovu. Polkovice vynecháváme. Tam už kluci byli. Přijímáme výzvu – horská prémie do Tvorovic po polní cestě. Lítý souboj o zelený trikot nejlepšího vrchaře - nevyhrávám. Další kopec nad Tvorovicemi. Začínají mi drkotat zuby. Naštěstí to není totálním vysílením, ale cestou. Chybí asfalt a objevuje se postrach cyklistů – kočičí hlavy. Zvládáme. Zasloužený sjezd. Proletíme Hruškou a na křižovatce odbočujeme do Němčic n. H. Další razítko – energetická tyčinka, voda s citronem.  Rovinka do Měrovic n.H. Otisk – maxikoláč. Stříbrnice – razítečko + jednohubka. Křenovice – razítko. Místní dobrovolník s úsměvem na rtu hostí přijíždějící cyklisty slivovicí. Rozlévá do kalíšků podle hesla: Dospělí plný, děti půl. Razítko – hrdě odmítáme kalíšky a šlapeme dál. Kojetín – koupaliště. Razítko – tyčinka- placka. Michal s Filipem zůstávají na koupališti. Mají splněno. Nám ještě chybí pár obcí. S Filipem a Jirkou vyrážíme do Uhřičic a polní zkratkou do Polkovic. Zde se Filip z technických důvodů odpojuje. Dojíždíme do Lobodic. Poslední razítko a máme také hotovo. Tachometr ukazuje 70 kilometrů. V lobodicíckém Sportbaru Baďa vydatně pojíme. Pohodovým tempem se pak vracíme do Chropyně.

Cestou jsme potkali celou řadu známých z Gymnázia Kojetín. Paní učitelku Radanu Noskovou s dcerou, paní učitelku Vlastu Krejčířovou a mnoho žáků i žákyň školy. Gratulace všem, kteří se zúčastnili.

Tak za rok u 3. ročníku akce Na kolech Střední Hanou!

Obrázek dole: