Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Po čtvrtku 7. března je třída septima zase o zážitek v projektu Keňa bohatší. Podařilo se nám díky velké technické podpoře paní učitelky Netušilové navázat spojení s Ostrovem Naděje u Viktoriina jezera. Obě školy se propojily přes skype, na keňské straně prostřednictvím notebooku paní Dany Feminové z Centra Narovinu, která v Keni momentálně pracuje.

Bylo to napínavé do poslední chvíle. Čas spojení byl stanoven na 12:40 hod. (to septimě začíná hodina angličtiny) a ještě ve 12:35 jsme řešili problém se zvukem. Naštěstí se jej podařilo včas vyřešit a my mohli na skypu vytočit paní Feminovou. Ta obrovská radost, která zavládla na obou stranách, když jsme se uviděli na monitorech notebooků, se nedá popsat. Úleva z toho, že se spojení povedlo, se ale rychle vystřídala s obavou, jestli se dokážeme s Keňany anglicky domluvit. Přece jenom, oni mají angličtinu jako úřední jazyk, k tomu musíme přičíst ne zrovna ideální zvukové spojení přes skype. Ale septima to zvládla! A co jsme se od studentů z Keni dozvěděli? Starší děti v Ostrově Naděje přes školní rok bydlí, všichni nosí školní uniformy, mají předmět „zemědělství“. Ptali se na obrázek postav v učebně zeměpisu, který za námi viděli, holky se na oplátku ptaly, jestli v Ostrově Naděje také mají v učebnách nějaké obrázky. Ukázali nám nástěnný obraz se stavbou oka, pak s notebookem přešli do laboratoře pro výuku biologie a chemie (nepředstavujte si vybavení jako u nás, vše bylo jednoduché, ale účelné) a pak už nás prostřednictvím notebooku provázeli velkou částí školy. Ve třídách na nás do monitoru mávaly další děti, které se zrovna něco učily. Co bychom jim ale mohli opravdu závidět, byl krásný travnatý dvůr s nízkými stromy. Děti se pak usadily na trávu a pokračoval náš rozhovor, tentokrát s mužskou částí septimy. Někteří naši kluci se přiznali, že hrají fotbal a toho se chytli kluci z Keni, také fotbal hrají na místním hřišti u školy, viděli poslední zápas Liverpoolu, sdělovali si, na jakých pozicích hrají a dozvěděli jsme se, že v Keni znají i některé české fotbalisty – Čecha, Rosického, Nedvěda.

Hodina angličtiny uběhla jako voda a my se museli rozloučit. Ale už se těšíme, jak si po návratu paní Feminové z Keni přečteme o jejich škole, volném času, tradicích a o tom, co mají rádi na své zemi. Tato témata zpracovávala ze svého pohledu nejenom třída septima, ale i kvinta a 2. ročník. Paní Feminová vzala s sebou zpracovaná témata do Keni a tam zase témata uchopí ze svého pohledu, a tak se dozvíme o životě v Keni ještě něco víc. Už se na to těšíme!

Obrázek dole: