Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Ano, i tak by se dal uvést program naší letošní veřejné akademie dne 22. března 2018. Ve školním roce 2017/2018 si připomínáme čtvrtstoletí od vzniku Gymnázia Kojetín. Dá se říct, že akce splnila očekávání. Hodinu a čtvrt trvající program byl pestrý a většina diváků odcházela spokojená. V krátkém ohlédnutí si tedy tradičně, kdo se na akci podílel.

Třemi trojhlasými úpravami písní Také Me Home County Roads J. Denvera, Voda živá A. Langerové a Modrá J. Kirschner se představil komorní sbor Prima nota. V průvodním slovu k vystoupení jsme připomněli tradici veřejných akademií. Ta letošní byla totiž už dvacátá první.

Slavnostní atmosféru jistě podpořilo i další hudební číslo. Rostislav Mládek z druhého ročníku zahrál dvě skladby na varhany a jeho výkon posluchači ocenili zaslouženým potleskem.

Pestrý programu pokračoval dalšími vystoupeními. Jak odrazit útok nepřítele bojovými postupy umění zvaného bujinkan předvedl Filip Hlavinka a druhý Filip Potočný v roli poctivého figuranta schytal výsledek svého útoku. Občas se dostal až na zem. No a že nejen lidé občas spadnou, ukázala v programu maturantka Tereza Hermanová. Je třeba podotknout, že věci padaly opravdu výjimečně. Většina jí vyhazovaných předmětů totiž létala ve vzduchu. Co vše létat může, dokázala svým žonglováním. Jablka, kužely, šátky, kruhy i rukavice.

Ze sólových vystoupení musíme připomenout zpěv Aničky Hrušákové z tercie. Slyšeli jsme a capella provedenou píseň z muzikálu Bídníci s názvem Zámek v oblacích. Většina posluchačů se opravdu při jejím zpěvu cítila, jak se říká, jako v sedmém nebi, a proto sklidila zasloužený potlesk. I při vystoupení sboru Prima nota měla svůj podíl na celkovém vyznění. Bez jejích meziher na housle by jistě něco chybělo. Poděkování patří určitě i Ondřeji Matějčkovi, loňskému maturantovi, za výpomoc při doprovodu hrou na violoncello.

Pro diváky zajímavým podívání je vždy přítomnost pejsků na pódiu. I tentokrát si Adéla Paráková, také letošní maturantka, přivedla obě hvězdy – Maybe a Foxe. Oba skákali, panáčkovali, poslouchali na slovo a tancovali. No a když mluvíme o tanci, přecházíme k jednomu z vrcholných čísel, kterým byly tři standardní tance v provedení studentky prvního ročníku Natálie Zgodové a Jakuba Recha. Oba spolu tančili teprve čtyři měsíce, jsou členy zlínského tanečního klubu „I DANCE“ a jejich vystoupení bylo dokonalé.

Součástí akademie byla letos i dvě divadelní vystoupení. V prvním předvedli humornou variantu pohádky Popoluška ve slovenštině opět letošní maturanti a předali tak symbolicky štafetu našim nejmenším žákům z primy. Ti na závěr předvedli také pohádku, tentokrát O Sněhurce. Lze podotknou, že se na představení podílela téměř celá třída a snad lze jmenovat za všechny alespoň tři představitelky hlavních rolí – Lenku Kusákovou, Marušku Medunovou a Anetu Šubíkovou.

Závěrem musíme poděkovat i moderátorkám Natálii Čechové a Kláře Klabalové z kvarty. Jejich neformální průvodní slovo jistě zajímavě propojilo všechna čísla programu. Několik fotografií přiložených k tomuto textu může dotvořit celkovou představu. Za snímky děkujeme paní Olze Astrové a Michalu Skřipskému z firmy „MOphotography“. Těšíme se na některá další setkání s veřejností, kdy budeme moci ukázat, čemu se naši žáci věnují v době školní i mimoškolní.

M. Matějček

Obrázek dole: