Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Nejsem členem ochotnického divadla a jestli jsem někdy hrál, bylo to naposledy ve školce a to už si nepamatuji. Takže v herecké branži jsem amatér. Přesto jsem se s kamarády a spolužáky zároveň, ještě jako student třetího ročníku Gymnázia Kojetín, přihlásil k projektu „Zavádění nových metod vycházejících z právní praxe ve výuce společenskovědních předmětů, chemie a biologie na středních školách Olomouckého kraje“. Krátký klip z oblasti trestního práva, ve kterém jsem se spolužáky hrál, natáčela, podobně jako ostatní klipy projektu, společnost FILMFEST, s.r.o.  

 Náš velký den začal jednoho červencového rána, kdy jsme dojeli vlakem do Přerova. Až jsme byli všichni, odebrali jsme se k soudu. Sám jsem si předem vybral roli obžalovaného a text jsem měl naučený celkem dobře. A jelikož měl být náš klip natočen podle skutečného příběhu, měl jsem na členy realizačního týmu otázky typu: „Jaký mám zvolit projev?“, „Mám stát strnule?“, nebo „Jak se ve skutečnosti během výpovědi obžalovaný tvářil?“. Dostalo se mi stručné odpovědi: „Tvař se, že je ti to líto… naučené to máš, takže budeš říkat, že činu lituješ a když u toho budeš vypadat sklesle, přidá to na váze polehčující okolnosti.“ Jestli se jako amatér umím tváři sklesle, to už můžete posoudit sami, pokud se rozhodnete klip zhlédnout. Celé natáčení proběhlo poměrně hladce. Minimum scén se točilo na vícero pokusů. Největším problémem bylo horko. Aby hluk ulice neškodil kvalitě zvuku, musela se v soudní síni zavřít všechna okna a červencové odpoledne během pár minut udělalo své. Kamarádi a já jsme se s horkem a dusnem dokázali vypořádat po svém – mohli jsme přijít v tričku a kraťasech. Jenže pan soudce jeho dva přísedící a státní zástupce museli ve svých talárech opravdu trpět. Naštěstí vše bylo rychle za námi a po pár hodinách jsme mohli jet domů.

Nakonec bych ještě rád doplnil, že celá akce i přes nepříjemné dusno proběhla v naprosto uvolněné atmosféře. Moje obavy, stejně jako obavy spolužáků zda máme své role naučené dobře, byly brzo zažehnány. Nakonec nám pan soudce řekl, že byly naučené možná až moc dobře a že jsme to pojali opravdu zodpovědně. Se všemi se nám skvěle spolupracovalo a minimálně pro mě to bylo příjemné zpestření začátku letních prázdnin a zároveň malé nakouknutí do herecké branže. Snad si nás všimne někdo z Hollywoodu :-).

 Obžalovaný Jan Václavík může všem podobnou akci jen doporučit. Stojí to za to!