Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Letošní rok byl vskutku výjimečný. Svět se zpomalil a život každého z nás se změnil k nepoznání. Veškeré školní akce se najednou musely přesunout do digitálního online prostředí. Summit Světových škol nebyl výjimkou.       

 

Summit Světových škol je akce pořádaná vzdělávacím programem Varianty, patřící společnosti Člověk v tísni, ve spolupráci s partnerskými organizacemi ADRA a ARPOK. Myšlenkou projektu je podporovat vzdělávání a přípravu žáků na na reálný život v dnešním globalizovaném světě. Zúčastnit se jej mohou jakékoliv školy - od mateřských až po gymnázia a vysoké školy. 

 

Letošní ročník byl - vzhledem k aktuální epidemiologické situaci - velmi netradiční. Studenti středních a vysokých škol se akce jako takové mohli zúčastnit prostřednictvím online setkání, jež se uskutečnilo 10. listopadu. Program s podtitulem “Voda nad zlato” se zaměřoval nejen na to, proč je pro nás voda důležitá, ale také na problematiku klimatických změn na celém světě. Byl rozdělen do několika tematických bloků, během nichž povídali speciální hosté. Co osobně musím ocenit, je snaha pořadatelů zapojit zúčastněné do programu prostřednictvím drobných anket. V nich stačilo odpovědět na řadu otázek k zamyšlení, přičemž po odeslání se vaše odpověď objevila na obrazovce spolu s mnoha dalšími. A kdo chtěl, mohl dokonce v průběhu přednášek položit hostům jakékoliv dotazy, jež se týkaly aktuálně rozebírané problematiky. 

 

Programem provázela sympatická Lejla Abbasová, zkušená herečka a moderátorka, která mě dokázala o svém talentu přesvědčit hned v prvních několika minutách. Po úvodním slovu a představení několika Světových škol v České republice přišel čas na první část programu, a to konkrétně přednášku meteoroložky Taťany Mikové, která byla zaměřená na sucho a záplavy. Dozvěděli jsme se nejen, jestli má na sucho vliv i teplota, ale také co jsou to záplavy a jak můžeme v dnešní době řešit problematiku sucha.

 

Posléze následovala druhá, pro mě mnohem zajímavější přednáška, kterou měla na starosti Semhal Tsegaye, speciální host ze zahraničí. Ta nás provedla svou rodnou zemí, Jordánskem, jež aktuálně patří mezi jedny z nejchudších států, co se týče zásoby vody. Mimo jiné nám v přednášce “Jordánsko: Voda nad zlato?” osvětlila, jak funguje život, když je voda nedostatkové zboží. Dle mého názoru šlo asi o nejpoutavější a nejzajímavější část celého programu. 

 

Dále přišla na řadu přednáška mladé Slovenky Kataríny Slovákové. Ta se podělila o své zkušenosti coby aktivistka a zároveň dala rady mladým lidem, kteří by se chtěli této činnosti věnovat. Po ní přišla řada na paní Ivanu Pískovskou a představení jejího projektu Voda na Sto způsobů. Pak už následovalo jenom rozloučení a závěrečné promítání filmu Děkujeme za déšť. 

 

Já osobně si akci nesmírně užil. Šlo o fantastický zážitek, který se nebude jen tak opakovat. Oceňuji nejen pokus o interakci se sledujícími prostřednictvím anket, ale také technickou stránku, která byla na špičkové úrovni. Pokud by se obdobná akce v budoucnu konala znovu, rozhodně bych neváhal a zúčastnil se jí znovu. Jsem nadšený! 

 
Záznam summitu najdete na https://www.facebook.com/CzechAid/posts/3746787315366539  (spusťte si ho od 25. minuty).
 
Daniel Palička
Obrázek dole: