Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Možná si říkáte: „Kde se letos poděly akce Světové školy?“ Byly v plánu, ale bohužel nám do toho, tak jako do dalších našich školních i soukromých plánů, vstoupil koronavirus. Během dubna a května se mělo odehrát vícero akcí, ale bohužel na ně nedošlo. Neházejme flintu do žita, snad bude v září či říjnu ještě nějaká příležitost, neboť téma, které si tým Světové školy vybral, je důležité a nemělo by zůstat opomenuté – LOKÁLNÍ PĚSTITELÉ, FAIRTRADE A OCHRANA TROPICKÝCH DEŠTNÝCH LESŮ.

 Vlastně se stalo toto téma nadmíru aktuální. Kdy jindy máme větší důvody k podpoře především místních pěstitelů než v době, kdy se přes zavřené hranice dováží méně ovoce, zeleniny, masa a ceny z dovozu tak logicky rychle rostou. Máme velkou příležitost zamyslet se nad tím, z jaké dálky k nám do obchodu potraviny putovaly, jakou ekologickou stopu vytvořily (https://www.hra-o-zemi.cz/) a jestli se podobné produkty nedají sehnat od producenta v blízkém okolí nebo alespoň od českého výrobce. Pokud jsou to výrobky z tropických oblastí, tady bude trochu problém, ale přesto existuje alespoň částečné řešení, a to je FAIRTRADE.

Výrobky označené modrozeleným kolečkem by vám měly zaručit, že pochází od drobných pěstitelů sdružených ve farmách, kde se dodržují lidská práva, pěstitelé dostanou spravedlivou mzdu za svou práci a část výdělku věnují na rozvoj komunity a třeba i vzdělání dětí na místo toho, aby dřely někde na plantážích. Nejčastěji označení Faitrade najdete na čaji, kakau, čokoládě, kávě a třeba i džusu. V odkazu najdete rozhovor s panem Stanislavem Komínkem z organizace Fairtrade Česko a Slovensko o pěstování kakaa.

https://www.facebook.com/ferovasnidane/videos/1895426307228818/

Fairtrade Česko a Slovensko je hlavním organizátorem akce s názvem Férová snídaně, která se v Česku pořádá už od roku 2011. Zatím měla vždy charakter veřejného pikniku v parku, kdy se sejdou přátelé, rodiny a společně posnídají lokální a faitrade potraviny a tímto je alespoň morálně na dálku podpoří. Něco podobného jsme měli v plánu uspořádat i na naší škole. Mohla to být snídaně nebo svačina vytvořená z toho, co nám dá zahrada, sklep, místní trh a případně i to, co nakoupíme v obchodech s fairtrade zbožím. Bohužel se tak letos nestane. Ale pokud byste se chtěli Férové snídaně zúčastnit, zapojte se tuto sobotu 9. května FÉROVÉ SNÍDANĚ DOMA. Budu moc ráda, když se zapojíte a pošlete mi fotku z vaší Férové snídaně. Více informací naleznete na stránkách https://fairtrade-cesko.cz/zapojte-se/ferova-snidane/, kde se můžete také jednoduše zaregistrovat a organizátoři vaše město nebo vesnici zanesou do mapky zapojených míst. Já se také zapojím. Upeču štrúdl z domácích vajec a jablek a k tomu si dáme fairtrade čaj nebo kakao.

TAK DOBROU CHUŤ VÁM VŠEM!

A ještě jedna maličkost: vyplňte prosím dotazník týkající se povědomí o fairtrade. Dotazník je anonymní a pomůžete nám udělat si představu, jestli tento pojem znáte. Děkujeme za vyplnění. https://forms.gle/GDYCaxmQDVrxDct89

Obrázek dole: 

Ověřená instituce

Gymnázium, Kojetín, Svatopluka Čecha 683 - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz

Kdo je online

Je zde 0 uživatelů online.

RSS kanál