Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Následujícími řádky se ještě vrátíme do adventního období. 20. prosince 2019 se totiž po roční pauze uskutečnila vánoční akademie v nově zrekonstruované budově Sokolovny. Strávili jsme zde dopoledne plné zábavy, hudby, tance a zpěvu, vyhodnotili jsme dosavadní aktivity, ocenili vítěze soutěží a zhlédli žákovské divadlo. Je vhodné alespoň na některá čísla programu upozornit, a proto tedy alespoň telegraficky.

Sbor Prima nota zazpíval na úvod pět písní, z nichž ta nejnovější je od skupiny Peha, je o mezilidských vztazích a jmenuje se Opatrný. Vánoce by přece měly být hlavně o dobrých vztazích mezi lidmi. Luboš Masařík zahrál na klavír působivě vánoční melodii, mažoretka Karolína Hauková předvedla krátké vystoupení se svítící hůlkou, Anežka Skřipcová, také z primy, zatančila country tanec. Primáni byli velmi aktivní. I Rosťa Míša ze stejné třídy za klávesového doprovodu své sestry Anežky ze sekundy zahrál na trubku vánoční melodii v Betlémě na seně. Z hudebních vystoupení nelze vynechat Filipa Kolíska (3. ročník), který jinak doprovází sbor, ale pro své sólové číslo na španělskou kytaru si vybral skladbu J. S. Bacha. Mezi oblíbené interprety současnosti patří jistě zpěvačka Billie Eilish, a tak nejen její fanoušky potěšila píseň Come Out and Play v provedení pěvecké dvojice Simona Ivánková a Rosalie Kováčová z ročníku prvního. Simona pak v závěru akademie vystřihla s přehledem píseň Somebody To Love od F. Mercuriho ze skupiny Queen a sklidila zasloužený potlesk. V písni se mimo jiné říká: Chci najít někoho, koho budu milovat. A Vánoce jsou přece také o lásce. Program byl doplněn dále o ukázku bojového umění bujinkan v provedení Filipa Hlavinky (sexta) společně s Martinem Noskem a Romanem Chylíkem (kvarta). K vrcholným číslům akademie vždy patří standardní a latinskoamerické tance. Natálie Zgodová z 3. ročníku si pozvala tanečního partnera Filipa Wozara, který přijel na naši akci až z Brna. Společně navštěvují Taneční klub Orel Telnice u Brna a předvedli nám waltz, tango a quickstep. Bouřlivým potleskem bylo oceněno i toto vystoupení.

Je třeba zmínit, že většina tříd se představila v průběhu dopoledne vždy jako celek při zpěvu písní s instrumentálním doprovodem a nejvíce účinkujících bylo při zpívání němčinářů a ruštinářů. Více účinkujících bylo v obou případech na pódiu než diváků v sále.

 Celé dopoledne jsme završili divadelním uměním. Ve třetí části akademie se totiž předvedla sekunda, která nacvičila krátkou divadelní hru, možno říci pohádku, s názvem Hodinář Pérko. Je o lidské chamtivosti, o touze změnit a ovládnout čas. Vše se podařilo a výkony mladých herců byly působivé. No a tečkou na závěr byla částečně improvizovaná scénka v provedení několika vyučujících, kteří se představili v jiné roli, než ve školním prostředí. Ohlas byl velký a potlesk všechny účinkující jistě potěšil. Celou akci jsme ukončili v závěru scénky zpěvem písně Vánoce na míru.

Důležitou roli během akce měli také moderátoři, kterých bylo trochu víc než obyčejně. Uvedeme tedy závěrem jejich jména: Kateřina Čižinská, Emílie Sigmundová, Alice Krejčířová (všechny z primy), Matyáš Křepelka, Daniel Šóš (z kvarty), Jan Musil (tercie). Poděkování patří i dvojici, která se starala o ozvučení akce, Vojta Lička a Martin Zdráhal (septima). Videozáznam z celého dopoledne pořídil Pavel Kočí z tercie a také mu patří díky.

Závěrem lze už jen upozornit, že to nejlepší z vánočního setkání a k tomu třeba i něco navíc můžou všichni zájemci zhlédnout na Veřejné akademii 2020, kterou plánujeme na den 26. března 2020 v nově zrekonstruovaném Kulturním domě v Kojetíně v odpoledních hodinách.

M. Matějček

Obrázek dole: