Přihlášení

Powered by Drupal

Projekty

Jste zde

Domů

Máme za sebou teprve první pololetí školního roku, ale spousta práce v projektu Keňa už je za námi vidět. Od října každý měsíc studenti krátkou prezentací seznamují žáky nižšího gymnázia s tématy týkajícími se Keni. Slyšeli už o geografii, přírodě, historii a umění, čeká je ještě seznámení s literaturou, životem ve slumech, v tělesné výchově si zahrají nějakou keňskou hru a dozví se, jestli jsou mezi Keňany proslulí sportovci.

Studenti septimy také secvičili před Vánoci divadlo s názvem Keňa není růžová. Pohádku Šípková Růženka převedli do prostředí keňské farmy na růže a zveršovali ji. Divadlo mělo velký úspěch, líbila se spousta vtipných okamžiků a hudební vsuvky.

Za sebou máme i prezentaci celého projektu při dnech otevřených dveří na našem gymnáziu. Jedna třída se změnila takřka ve výstavní prostory, pomocí velkoformátových fotografií jsme představili činnost organizace Centrum Narovinu na západě Keni, která zde založila a podporuje komunitní centrum Ostrov Naděje. Prodávali se zde výrobky z Férového obchůdku Centra Narovinu a byl o ně veliký zájem, především o férovou kávu a čaj. K ochutnání byly i keňské sambusy, taštičky plněné masem a zeleninou, které upekli studenti septimy. Naši školu ve dvou dnech navštívilo asi 170 lidí a téměř všichni se zde alespoň na chvíli zastavili.

Co chystáme na druhé pololetí? Budeme vyrábět jednoduché školní pomůcky pro studenty Keňské střední školy, zároveň s nimi budeme sdílet čtyři témata. Dozvíme se vzájemně o životě v našich školách, o tom, jak trávíme volný čas, co máme rádi na našich zemích a jaké jsou naše zvyky a tradice.

 Od 5. února do 8. března budeme v prostorách Vzdělávacího a informačního centra v Kojetíně vystavovat fotografie Centra Narovinu z Ostrova Naděje, kde funguje klinika, sirotčinec, mateřská, základní a střední škola. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také fotografie z národních parků i měst, seznámí se s historií, uměním, obživou lidí atd. Výstva bude zahájena v úterý 5. února v 13:30 hodin. Tato výstava se z Kojetína v polovině března přesune do obchodního centra Galerie v Přerově. Společně s výstavou proběhne sbírka školních potřeb, která poputuje přímo ke školákům keňského Ostrova Naděje. Na gymnáziu budeme shromažďovat barevné papíry, pastelky, barvy na malování (vodovky, tempery), pravítka, nůžky, sady na výtvarné a kreativní činnosti, výukové hry s anglickým návodem, lego kostky a dřevěné kostky, vyfouklé míče, pumpičky, švihadla, pálky, stolní hry s anglickým návodem. Věci mohou být použité, ale zachovalé a funkční.

A protože chceme poslat i nějaké peníze na nákup učebnic pro děti navštěvující Ostrov Naděje, sbíráme od října hliníkové plechovky. Doufáme, že výtěžek bude velký, do sběru se totiž zapojili obyvatelé nejen Kojetína, ale i Kroměříže, Prostějova, Chropyně, Němčic nad Hanou a dalších okolních vesnic. Děkujeme tímto všem, kteří do školy plechovky nosí.

Obrázek dole: